Nowy TK działa ślamazarnie. Mimo to trybunalscy sędziowie otrzymają sowite podwyżki

wtorek, 22.08.2017 r.

 

foto: Lukas Plewnia (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Po tym jak "dobra zmiana" na stałe zagościła w budynku Trybunału Konstytucyjnego wydawało się, że praca tej instytucji istotnie przyspieszy, tak aby w zakresie liczby wydawanych wyroków powrócić co najmniej do poziomu sprzed kryzysu wywołanego przez PO-PSL pod koniec 2015 r. Nic bardziej mylnego - w 2014 roku TK wydał 71 wyroków. W 2015 - 63, w 2016 - 35, a w 2017 (jak do tej pory) zaledwie 17! Pomimo tego płaca brutto sędziego Trybunału wzrośnie o 1 209,66 zł i od początku przyszłego roku będzie wynosić 24 324,14 zł. Dobra zmiana?

   

r e k l a m y


  

Wygląda na to, że Trybunał Konstytucyjny, po tym jak został opanowany przez sędziów z nadania "dobrej zmiany", zaczął pracować niezwykle opieszale. W 2014 i 2015 roku, a więc w okresie, kiedy TK kierował Andrzej Rzepliński, a sędziowie wybrani przez PO-PSL mieli w nim zdecydowaną większość, instytucja ta wydała łącznie - odpowiednio - 71 i 63 wyroki. W "przejściowym" 2016 roku, kiedy skład TK zaczął być stopniowo wymieniany na sędziów z nadania PiS, wyroków zapadło 35. Niestety w tym roku (a więc już za kierownictwa Julii Przyłębskiej) wyroków będzie prawdopodobnie jeszcze mniej. W okresie styczeń - sierpień (do 21-go) było ich zaledwie 17. 
    

r e k l a m y

 


    
Jeśli takie ślamazarne tempo utrzyma się do końca roku, to nie ma co liczyć, aby liczba wyroków przekroczyła ubiegłoroczny, nader słaby wynik (35).

Co jednak ciekawe - sędziowie TK doczekali się już informacji o podwyżkach. Zgodnie z prawem od początku przyszłego roku będą oni otrzymywać o 1 209,66 zł, a ich pensja urośnie do poziomu 24 324,14 zł. Jeszcze więcej otrzyma prezes TK - Julia Przyłębska. Jej podwyżka wyniesie 1451,58 zł, dzięki czemu pensja całkowita wzrośnie jej do poziomu 30 388,96 zł.

Aby była jasność - wszystko to w majestacie prawa. Pensje sędziów TK są bowiem uzależnione od wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce wyliczanego przez GUS, a te w ostatnim czasie dość istotnie poszło do góry. Czy jednak wydając średnio 2,1 wyroku na miesiąc sędziowie TK zasługują na tak wysokie uposażenia?

 

Źródło: Spore podwyżki dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego (DoRzeczy.pl)
Źródło: Wyroki Trybunału Konstytucyjnego (trybunal.gov.pl)

  

r e k l a m y


 

    


    

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies 

oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. 

Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie 

stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.