niewygodne.info.pl

 

     Założenie firmy w Polsce trwa średnio 37 dni. W Czechach 9 dni, na Węgrzech 7, a w Estonii tylko 3,5 dnia

środa, 23.08.2017 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Zgodnie z najnowszą edycją stworzonego przez Bank Światowy raportu "Doing Business", nasz kraj zajmuje dopiero 107. miejsce na świecie pod względem czasu potrzebnego na założenie firmy działającej jako spółka z o.o. Przeciętnie trwa to u nas aż 37 dni. Pod tym względem plasujemy się gdzieś pomiędzy Zambią, Ghaną i Madagaskarem. Nie mamy też się co porównywać z innymi krajami naszego regionu - w Czechach założenie firmy trwa przeciętnie 9 dni, na Węgrzech 7 dni, a w Estonii jedynie 3,5 dnia.

 

Ranking "Doing Business" jest tworzony przez ekspertów Banku Światowego. Ma on na celu ocenę swobody działalności gospodarczej w danym kraju. W trakcie jego tworzenia brane są pod uwagę są różne czynniki - począwszy od kwestii obciążenia podatkami, poprzez bariery administracyjne, dostęp do kredytów, a skończywszy na długości postępowań sądowych w sprawach gospodarczych.

      

r e k l a m y


       

Zgodnie z najnowszą edycją ww. rankingu (2017) nasz kraj zajął w nim 24. miejsce w klasyfikacji generalnej. Okazuje się, że to najlepszy wynik Polski w historii tego badania (w porównaniu do edycji '2016 awansowaliśmy o jedno "oczko"). 

Pozycja Polski w tym rankingu byłaby niewątpliwie lepsza, gdyby nie fatalne dane na temat czasu, jakie potrzeba poświęcić, aby założyć w naszym kraju działalność gospodarczą (jako przykład wzięto zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Zdaniem ekspertów z Banku Światowego trwa to u nas aż 37 dni. W tej klasyfikacji w skali świata zajęliśmy odległe, bo aż 107. miejsce. Przeglądając ranking możemy dostrzec, że o dwie pozycje wyprzedza nas Zambia (105. miejsce na świecie). My za to minimalnie jesteśmy lepsi od Ghany (110. miejsce) i Madagaskaru (113. miejsce).

  

r e k l a m y


 

Niestety, także w przypadku państw z naszego regionu (Europa Środkowo-Wschodnia) niespecjalnie mamy z kim się porównywać. Na Słowacji założenie firmy działającej pod postacią spółki z o.o. trwa przeciętnie 11,5 dnia. W Czechach 9 dni, na Węgrzech 7 dni, na Ukrainie 5 dni, a w Estonii jedynie 3,5 dnia.

Źródło: Rankings (doingbusiness.org)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP