niewygodne.info.pl

 

     W PRL dążył do odkrycia technologii dla polskiej bomby termojądrowej. Zginął nagle w tajemniczym wypadku

piątek, 1.09.2017 r.

  

foto: zsmeie.torun.pl / Stanisław Konatowski

Sylwester Kaliski był generałem w LWP, a jednocześnie wybitnym naukowcem, profesorem Wojskowej Akademii Technicznej, specjalistą w dziedzinie teorii pól sprzężonych oraz badań termojądrowych. W latach 70-tych ub. wieku pracował nad projektem syntezy termojądrowej przy użyciu laserów dużej mocy, a stąd już tylko krok do opracowania technologii produkcji bomby termojądrowej. Gdyby ta sztuka się udała, to Polska zostałaby dopisana do grona światowych mocarstw. Niestety - w 1978 roku Kaliski ginie w tajemniczym wypadku, a prace nad projektem syntezy termojądrowej zostają porzucone.

 

W połowie lat 70-tych Gierkowi zaczęło zależeć, aby pod względem militarnym uczynić z Polski "Francję bloku wschodniego". Był on pod wrażeniem niezależnej polityki militarnej prowadzonej przez Paryż w ramach bloku kapitalistycznego. Ówczesnemu przywódcy PRL marzyła się własna broń atomowa. Niestety brak dostępu do surowców (wzbogacony uran) oraz odpowiednich technologii uniemożliwiał realizację tych zamierzeń. Trzeba było szukać alternatyw. Wówczas pojawił się prof. Sylwester Kaliski.

          

r e k l a m y


       

Kaliski był generałem w LWP, a jednocześnie wybitnym naukowcem, specjalistą w dziedzinie teorii pól sprzężonych, badań termojądrowych. Prof. Witold Nowacki, Prezes Polskiej Akademii Nauk, opisywał go w ten sposób: "Był talentem naukowym pierwszej próby, który pojawia się niezmiernie rzadko, a co jeszcze rzadziej bywa wspierany wielką pracowitością, dociekliwością, uporem zmuszającym badacza do osiągnięcia celu". 

W 1968 roku dr Zbigniew Puzewicz, szef Katedry Podstaw Radiotechniki Wojskowej Akademii Technicznej, sporządził raport, w którym sugerował, iż możliwe jest przeprowadzenie syntezy termojądrowej przy użyciu laserów dużej mocy. Kaliski zainteresował się tą koncepcją i zaczął ją rozwijać. W 1973 roku udało się mu przeprowadzić eksperyment kontrolowanej mikrosyntezy termojądrowej, osiągając temperaturę plazmy o wartości 10 milionów stopni. Według niektórych finalnym celem tych eksperymentów miało być opracowanie technologii produkcji polskiej bomby termojądrowej. Jej posiadanie miało nam zagwarantować trwałe miejsce w gronie światowych mocarstw. 

W dniu 5 sierpnia 1978 r., prowadząc swojego Fiata Mirafiori niedaleko miejscowości Wyszewo pod Koszalinem, Kaliski na prostym odcinku drogi nagle wypada z szosy i uderza w przydrożne drzewo. W wyniku tego dziwnego wypadku (nie ustalono przyczyny nagłego wypadnięcia z drogi) Kaliski doznaje ciężkich obrażeń głowy. Zostaje przewieziony do Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie ostatecznie 16 września 1978 r. umiera, nie odzyskawszy przytomności. Jego żona, która w wypadku również została ciężko ranna, doznała trwałego paraliżu.

  

r e k l a m y


 

Śmierć Kaliskiego musiała oznaczać przerwanie prac nad projektem syntezy termojądrowej przy użyciu laserów dużej mocy. Tym samym ewentualne opracowanie technologii produkcji polskiej bomby termojądrowej zostało zaprzepaszczone. Człowiek, który mógł to uczynić zginął w wyniku dziwnego wypadku drogowego.

Po śmierci Kaliskiego pojawiła się teoria, zgodnie z którą prowadzone przez niego prace mogły uniemożliwić Amerykanom osiągnięcie przewagi militarnej nad wojskami Układu Warszawskiego. Teoria ta wydaje się być jednak mało prawdopodobna. O wiele bardziej realne jest to, że badania nad syntezą termojądrową (które w konsekwencji miały nam dać możliwość produkcji bomby termojądrowej) mogły się nie podobać "przyjaciołom" z Moskwy. Wielki Brat czuwał wówczas nad wieloma sprawami. Nie wykluczone, że czuwał również na tym, aby Fiat Kaliskiego miał uderzyć w drzewo.

 

Źródło: Bombowa legenda generała (Onet.pl)
Źródło: Polska bomba atomowa (Tokis.pl)
Źródło: Sylwester Kaliski (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP