niewygodne.info.pl

 

     Polacy zadłużeni pod korek? Suma wszystkich kredytów bankowych przekroczyła już 576 mld zł!

poniedziałek, 4.09.2017 r.

  

foto: sk8geek (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Okazuje się, że banki trzymają Polaków na coraz krótszej (kredytowej) smyczy. Zgodnie z najnowszym raportem Związku Banków Polskich kredyty posiada już 15,3 mln Polaków, a łączna kwota wszystkich zobowiązań Polaków na koniec 2016 roku przekroczyła już 576 mld zł! O ile szybki wzrost zadłużenia w czasach dobrej koniunktury nie może być problemem, o tyle w momencie pogorszenia się wskaźników ekonomicznych przerośnięta kwota kredytów będzie nie lada wyzwaniem.

 

Niewiele osób wie, że Polacy spłacają swoje bankowe kredyty niemal najlepiej w Europie. Zgodnie z raportem "InfoKREDYT" Związku Banków Polskich (ZBP) jedynie 4,86 proc. udzielonych w naszym kraju kredytów nie jest spłacana lub występują poważne opóźnienia w terminowej spłacie. To jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich państw wchodzących w skład UE.

          

r e k l a m y


       

Tak niski wolumen "złych" kredytów powoduje, iż banki chętniej udzielają Polakom nowych pożyczek i kredytów. Tylko w ciągu ubiegłego roku łączna kwota wszystkich zobowiązań urosła o 30 mld zł do wysokości 576,2 mld zł, a liczba osób posiadających jakieś zobowiązania wobec banków przekroczyła 15,3 mln osób. 

Co istotne - banki udzielają coraz większych pożyczek. Rośnie liczba kredytów hipotecznych. W całym 2016 roku banki udzieliły 178 tys. tego typu kredytów. W czwartym kwartale ub.r. średnia wysokość udzielanego kredytu hipotecznego wynosiła 233,2 tys. zł. W przypadku kredytów konsumpcyjnych banki coraz częściej udzielały kredytów ponad 100 tys. zł. W ubiegłym roku odnotowano wzrost o +16 proc. w tym przedziale wysokości kredytów (wolumen kredytów do 15 tys. zł spadł za to o ok. -3,5 proc.).

  

r e k l a m y


 

Oczywiście wszystko ładnie pięknie, gdy w gospodarce jest koniunktura, a kredytobiorcy mają pieniądze, aby swoje zobowiązania terminowo regulować. Gorzej, gdy trendy się odwrócą. Wówczas to masowo zaciągane pożyczki i kredyty staną się dla wielu osób potężnym problemem.

Źródło: InfoKredyt (Zbp.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP