niewygodne.info.pl

 

     System OFE z Chile miał być wzorem dla polskiego. Dzisiaj Chilijczycy masowo wychodzą na ulice protestując przeciw OFE

wtorek, 5.09.2017 r.

  

foto: piviso_com (Flickr.com / CC0)

Nie wszyscy wiedzą, że chilijski system otwartych funduszy emerytalnych miał być dla ekipy Buzka i Balcerowicza wzorem do naśladowania przy wprowadzaniu OFE w Polsce. Dzisiaj przez Chile przetaczają się gigantyczne demonstracje zwykłych ludzi, którzy zostali oszukani i ograbieni w majestacie prawa. Okazało się, że tamtejsze OFE - poprzez pobieranie wysokich prowizji i marż - istotnie ograniczały kwotę oszczędzanego kapitału, a w konsekwencji pomniejszały wysokość wypłacanych Chilijczykom emerytur. Analogie do polskich patologii widać gołym okiem.

 

Chile były pierwszym (i jak do tej pory jedynym) państwem na świecie, gdzie kapitałowo-prywatny sektor ubezpieczeń emerytalnych miał niemal całkowicie zastąpić świadczenia emerytalne wypłacane przez państwo. Eksperyment niestety się nie powiódł, a jedną z przyczyn tego stanu rzeczy było stosowanie przez otwarte fundusze gigantycznych i zupełnie nieuzasadnionych ekonomicznie opłat i prowizji, które istotnie ograniczały kwotę oszczędzanego kapitału.

          

r e k l a m y


       

W 1999 roku, gdy przeprowadzano w naszym kraju reformę emerytalną, która nakazywała obowiązkowo przelewać na konta nowo utworzonych OFE sporą część naszych składek emerytalnych, nikt z polityków nie dostrzegł jednej patologii. Otwartym funduszom nie ograniczono w żaden sposób możliwości pobierania tzw. opłat dystrybucyjnych za przelewanie pieniędzy z konta ZUS na konto OFE. Innymi słowy - za sam tylko fakt przelania naszych pieniędzy z konta ZUS na konto OFE, te ostatnie - mocą ustawy - mogły pobierać bajecznie wysokie "prowizje". 

Zanim polscy politycy postanowili cokolwiek zmienić w tym zakresie, minęło 5 długich lat.
Dopiero w 2004 roku wprowadzono górny limit opłaty, który wynosił 7 proc. przekazywanej do OFE składki. Później limit ten zmniejszano jeszcze dwukrotnie. W 2009 roku ustalono jego wysokość na poziomie 3,5 proc. składki, a od początku 2014 roku OFE mogą pobierać maksymalnie 1,75 proc. składki emerytalnej jako opłatę. Co jednak OFE zdążyły zabrać dla siebie, to było już ich. Oficjalne dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówią, że w latach 1999 - 2013 wyprowadzono ten sposób z polskiego systemu emerytalnego ok. 10 mld złotych. 

  

r e k l a m y


 

W istocie było to zdzierstwo, dokładnie takie same, jakie funkcjonowało w chilijskim systemie otwartych funduszy emerytalnych. Dlaczego w 1999 roku nikt z polityków tworzących, uchwalających i wdrażających w życie ustawę o OFE tego nie widział?

 

Źródło: Chile: Leokadia Oręziak doradzi ws. systemu emerytalnego (Wyborcza.biz)
Źródło: Chile: tutaj źle wyszli na OFE (Polityka.pl)
Źródło: Leokadia Oręziak (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP