niewygodne.info.pl

 

     Ekolodzy idą na wojnę z Lasami Państwowymi. Nie podoba im się, że nie mają wpływu na polskie lasy

środa, 29.11.2017 r.

    

foto: thdoubleu (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Siedem organizacji ekologicznych (m.in. Greenpeace, ClientEarth czy WWF) złożyło do Komitetu Aarhus (to taka Komisja Wenecka tylko, że do spraw środowiska naturalnego) skargę na Polskę w/s zarządzania lasami. Ekologów boli to, że nie mogą wpływać na decyzje dotyczące gospodarowania polskimi lasami przez Lasy Państwowe. Dodatkowo twierdzą, że obowiązująca w naszym kraju od 1991 roku ustawa o lasach jest niezgodna z ratyfikowaną w 2003 roku Konwencją z Aarhus. Czyżby kolejna próba oczernienia wizerunku Polski za granicą?

 

Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. obszary leśne w Polsce zajmowały 9177,2 tys. ha, co stanowiło 29,4 proc. powierzchni kraju. Od końca II wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają (w 1946 roku wynosiły one zaledwie 20,8 proc. powierzchni kraju). Zgodnie z Narodowym Programem Zwiększania Lesistości w 2020 roku lasy mają stanowić 30 proc. powierzchni kraju, a w 2050 – 33 proc.

              

r e k l a m y


       

Pomimo coraz większej lesistości naszego kraju, niektórzy wciąż czują się zawiedzeni. Siedem organizacji ekologicznych (Greenpeace, ClientEarth, WWF, Greenmind, Fundacja Dzika Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i OTOP) złożyło właśnie skargę na Polskę do Komitetu Aarhus (Dania). Chodzi o kwestie zarządzania lasami - zdaniem skarżących obowiązująca w naszym kraju ustawa o lasach z 1991 roku jest niezgodna z ratyfikowaną przez Polskę w 2003 roku Konwencją z Aarhus (która dotyczy m.in. społecznego dostępu do informacji w sprawach dotyczących środowiska). 

Skarżącym nie podoba się to, że nie mogą oni wpływać na decyzje dotyczące organizowania gospodarczych wycinek lasów wchodzących w skład Lasów Państwowych. Ich zdaniem powinni oni mieć możliwość skarżenia do sądu administracyjnego ustalanych raz na 10 lat tzw. Planów Urządzenia Lasu (to na ich podstawie dokonuje się okresowych wycinek gospodarczych, a w miejsce wyciętych drzew zasadza się nowe). W tej chwili jest to niemożliwe, bowiem Plany Urządzenia Lasu są przyjmowane na podstawie decyzji resortu środowiska, która traktowana jest jako akt wewnętrzny. Co za tym idzie sądy administracyjne są zobligowane odrzucać skargi w tym temacie.

       

r e k l a m y


 

Nie wiem jak państwo, ale osobiście czuję, że to próba wywołania kolejnej burzy w szklance wody, której finalnym efektem będzie oczernienie wizerunku Polski za granicą. Najbardziej mnie dziwi to, że ekolodzy dopatrzyli się niespójności prawnych pomiędzy Konwencją z Aarhus a ustawą o lasach dopiero teraz - po 14 latach od momentu ratyfikowania Konwencji.

 

Źródło: Ekolodzy skarżą Polskę za sposób zarządzania lasami (Stooq.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP