niewygodne.info.pl

 

     W czasach Tuska bilans handlowy Polski był skrajnie ujemny (-67 mld €). Od kiedy nie ma go w kraju jest ciągle na plusie (już +8,3 mld €)

piątek, 8.12.2017 r.

    

foto: EPPOfficial (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Jednym z fenomenów okresu rządów Donalda Tuska była skrajnie ujemna wartość handlu zagranicznego naszego kraju. Import towarów z zagranicy w sposób znaczący przewyższał wówczas polski eksport. Wystarczyło jednak, że Tusk opuścił nasz kraj i saldo obrotów handlowych nagle wystrzeliło na plus. W ciągu dwóch pierwszych lat nieobecności lidera PO w naszym kraju skumulowany bilans handlowy wyniósł +5,1 mld euro. Uwzględniając szacunkowe dane za 2017 r. powiększył się do +8,3 mld euro. Oby Tusk jak najdłużej pozostawał na emigracji ;-)

 

Oficjalne dane na temat bilansu handlowego Polski, jakie co kwartał publikuje Narodowy Bank Polski (NBP), nie pozostawiają wątpliwości. W okresie rządów PO-PSL gospodarka naszego kraju była przede wszystkim nastawiona na import dóbr towarowych, co tylko pogłębiało proces drenażu kapitałowego. 

              

r e k l a m y


       

Sytuacja zmieniła się "in plus" dopiero w 2015 roku i została podtrzymana w dwóch kolejnych latach. Jeśli wierzyć oficjalnym statystykom bilansu handlowego Polski publikowanym przez NBP, w latach 2008 - 2014 saldo obrotów towarowych (import - eksport) było ujemne i wyniosło -67,1 mld euro. Co jednak ciekawe - począwszy od pierwszego kwartału 2015 roku saldo to zaczęło być dodatnie. Zgodnie z danymi NBP za lata 2015 - 2016 wyniosło łącznie 5,1 mld euro. 

Jeśli uwzględnić szacunki Ministerstwa Rozwoju za 2017 rok (nadwyżka w handlu zagranicznym ma wynieść 3,2 mld euro), to okaże się, że będzie to trzeci rok z rzędu zakończony dodatnim saldem obrotów towarowych, a skumulowane saldo za lata 2015 - 2017 wyniesie +8,3 mld euro.

    

r e k l a m y


 

Pisałem już o tym, ale nie zaszkodzi powtórzyć - o ile fakt wyjazdu Tuska do Brukseli miał raczej symboliczny (jeśli nie żaden) wpływ na saldo bilansu handlowego Polski, to prowadzona przez niego (oraz jego rząd) polityka z lat 2008 - 2014 taki wpływ mogła już realnie odcisnąć. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z ewentualnym powrotem Tuska do Polski, saldo bilansu handlowego powtórnie nie stanie się ujemne. Najlepiej to niech siedzi cały czas na emigracji ;-).

 

Źródło: Bilans płatniczy NBP (NBP.pl)
Źródło: Nadwyżka w handlu zagranicznym w '17 wyniesie 3,2 mld euro - MR (Stooq.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP