niewygodne.info.pl

 

     Caracale są za drogie, aby je remontować. Potężny skandal w siłach powietrznych Francji!

czwartek, 14.12.2017 r.

    

foto: navcent (Flickr.com / cc 2.0) / Foreign and Commonwealth Office (Flickr.com / cc 2.0)

Francuskie ministerstwo obrony oficjalnie przyznało, że aż 3/4 Caracali posiadanych przez powietrzne siły zbrojne V Republiki jest obecnie uziemionych. Powód? - Ich ciągłe remonty i naprawy generują zbyt wysokie koszty dla francuskiego MON. W kontekście powyższego warto przypomnieć, że Polska, w czasach kiedy MON rządził Tomasz Siemoniak, zdecydowała się, że za równowartość ok. 13,3 mld zł kupi od Airbus Helicopters aż 50 maszyn tego typu. 

 

Szefowa francuskiego ministerstwa obrony Florence Parly potwierdziła, że obecnie ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych nie może latać, bo ich naprawy kosztują zbyt drogo. Jeśli chodzi o same Caracale, czyli podstawowe wielozadaniowe śmigłowce wojskowe sił powietrznych Francji, to współczynnik niesprawności jest jeszcze wyższy. Obecnie aż 3/4 Caracali jest uziemionych z powodu zbyt wysokich kosztów ich naprawy i utrzymania.

              

r e k l a m y


       

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że w kwietniu 2015 r. zarządzany wówczas przez ministra Tomasza Siemoniaka MON poinformował, iż z trwającego przetargu na dostawę dla polskiej armii wielozadaniowych śmigłowców zostały wykluczone dwie oferty (na trzy złożone). Wykluczono możliwość zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk (produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Mielec należące do grupy Sikorsky) oraz brytyjsko-włoskich AW149 (również produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Świdnik należące do grupy AgustaWestland). Przesłanki formalne miała spełnić jedynie oferta francuskiego Airbus Helicopters, który produkuje wspomniane powyżej śmigłowce Caracal.

Kilka tygodni później poinformowano, że całkowita wartość kontraktu przekroczy 13,3 mld złotych, mimo że pierwotnie zakładano, iż Polska na zakup śmigłowców przeznaczy maksymalnie 11,8 mld zł. Co gorsze - ze względu na żądaną przez Francuzów cenę wojsko, zamiast planowanych 70 sztuk śmigłowców, kupi ich jedynie 50.

     

r e k l a m y


 

Rząd PiS jasno wskazał Francuzom, że powodzenie realizacji umowy na zakup ultradrogich Caracali (warto odnotować, że malutki Kuwejt w 2016 r. kupił od Francji 30 nowych Caracali po 33 mln euro za sztukę; Polska miała kupić 50 Caracali po ok. 60 mln euro za sztukę) będzie zależało od dobrego porozumienia w sprawie offestu. Niestety, przez 9 miesięcy negocjacji nie udało się dojść do porozumienia. Umowa na zakup francuskiego sprzętu została anulowana, a francuskie władze strzeliły potężnego focha. Już im jednak przeszło, bowiem na horyzoncie pojawił się nowy kontrakt wojskowy, który mogą wygrać francuskie firmy - chodzi o dostawę dla polskiej marynarki wojennej nowych okrętów podwodnych.

 

Źródło: Skandal we francuskiej armii! Aż 75 proc. caracali uziemionych, bo naprawy zbyt drogie (RMF24.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP