niewygodne.info.pl

 

     Polska straci 12 mld € za nieprzyjmowanie relokantów. Dla porównania - wszystkie powojenne świadczenia RFN dla Polski to zaledwie 1,3 mld €!

poniedziałek, 18.12.2017 r.

    

foto: European People's Party (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Aktualną politykę UE w dużej mierze wyznacza Berlin. Nie mam wątpliwości, że najnowszy pomysł, aby w ramach kary za odmowę przyjęcia kilkunastu tysięcy relokantów z Włoch i Grecji odebrać naszemu krajowi, Węgrom oraz Czechom kwotę 12 mld euro, musiał być konsultowany i akceptowany przez Niemców. Jak gigantyczna to kwota niech świadczy fakt, że łączna suma wszystkich powojennych świadczeń RFN wobec Polski (i PRL, i III RP) dla ofiar niemieckich zbrodni i przestępstw okresu II wojny to według różnych szacunków od 1,3 do 1,5 mld euro.

 

Niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" zaskoczyło nas bardzo ciekawym - z punktu widzenia naszych interesów - doniesieniem. Podobno w Brukseli rozważany jest scenariusz odebrania Polsce, Węgrom oraz Czechom kwoty 12 miliardów euro z przyszłego budżetu UE. Powód? - Nie uczestnictwo w programie przymusowej relokacji uchodźców. Pieniądze te miałyby być przekazane krajom, które wyrażą gotowość do przyjęcia uchodźców (czyli, np. Niemcom).

              

r e k l a m y


       

O tym, że 12 miliardów euro to gigantyczna kwota chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jeśli jednak znajdzie się ktoś, kto powie, że w skali perspektywy całego budżetu kwota ta nie będzie miała większego znaczenia, warto zrobić porównanie do kwoty, jaką Niemcy wpłacili obywatelom kraju, który został przez nich najdotkliwiej zniszczony podczas II wojny światowej. Okazuje się, że łączna suma wszystkich powojennych świadczeń RFN wobec Polski (i PRL, i III RP) dla setek tysięcy ofiar niemieckich zbrodni i przestępstw okresu lat 1939 - 1945, to według różnych szacunków od 1,3 do maksymalnie 1,5 mld euro. Na marginesie można dodać, że kwota ta to zaledwie 2 proc. ze wszystkich niemieckich świadczeń wypłaconych ofiarom II wojny przez Berlin. Zdecydowana większość z nich została skierowana do Europy Zachodniej, USA i Izraela.

     

r e k l a m y


 

W kontekście powyższego powstaje pytanie - czy unijna (akceptowana, a być może i wymyślona przez Niemców) kara w wysokości 12 miliardów euro za nieprzyjęcie raptem kilkunastu tysięcy przymusowych relokantów (łączna liczba przypadająca na Polskę, Czechy i Węgry), jest kwotą adekwatną i sprawiedliwą? To pytanie nabiera szczególnego znaczenia, jeśli wspomniane 12 miliardów euro mielibyśmy zestawić z kwotą 1,5 miliarda euro świadczeń wypłaconych przez Niemców za niewyobrażalnych horror, jakiego dopuścili się na Polakach. Dlaczego cierpienia setek tysięcy naszych rodaków zostały wycenione tak nisko?

 

Źródło: Stanisław Żerko (Twitter.com)
Źródło: Reparacje wojenne od Niemiec. Polska dostała 1,5 mld euro, ale do innych krajów nam daleko (Money.pl)
Źródło: Polska, Węgry i Czechy mogą stracić w budżecie UE 12 mld euro (Wprost.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP