niewygodne.info.pl

 

     Afera w/s Białowieży może odwrócić uwagę od Niemiec. Tam znika znacznie więcej drzew, a wycinki będą jeszcze intensywniejsze

czwartek, 28.12.2017 r.

    

 foto: succo (Pixabay.com / CC0)

W 2015 roku z polskich lasów pozyskano łącznie 38,5 mln m3 drewna. W tym samym czasie z lasów usytuowanych na terytorium Niemiec pozyskano 56,5 mln m3 drewna. Co jednak istotne - zgodnie z obowiązującą u naszego zachodniego sąsiada "Strategią Leśną 2020" roczne pozyskania drewna z niemieckich lasów będzie rosło, a górną granicę ustalono na poziomie 100 mln m3. Kojarząc powyższe z niedawną sprawą wycinki prastarej puszczy Hambach (bo przeszkadzała w rozbudowie kopalni), nie powinno nas dziwić, że atak KE na Polskę w/s Białowieży jest na rękę... Niemcom.

 

Kilka dni temu pewien użytkownik Twitter (@MichalGac) napisał: "Pytam szwagra, leśnika, ultra antypisowca o Białowieżę. Odpowiada, że wycinka musi być, bo kornik dewastuje ten las i to już powinno być dziesięć lat temu zrobione. Pytam, czemu UE tak wrzeszczy? Odpowiada, że jesteśmy drzewną potęgą, a Niemcy chcą wejść w ten biznes. Kurtyna". Wpis ten wywołał potężną burzę na twitterze. Konto @MichalGac zostało zablokowane (usunięte?), a sam Michał Gac za pośrednictwem Facebooka opublikował następujące oświadczenie: "Chciałbym przeprosić ekologów i obrońców Puszczy Białowieskiej za to, że posądziłem ich na portalu społecznościowym TT, o to, że za protestowanie są wynagradzani finansowo".

O ile posądzenie ekologów, że za protestowanie w/s Puszczy Białowieskiej są wynagradzani finansowo mogło być przegięciem (zakładając, że autor tych słów nie miał na to żadnych dowodów), o tyle wątek, jakoby "UE wrzeszczała, bo jesteśmy drzewną potęgą, a Niemcy chcą wejść w ten biznes" wydał mi się bardzo ciekawy.

              

r e k l a m y


       

Po pierwsze zweryfikowałem dane na temat pozysku drewna z lasów położonych na terytorium Polski i Niemiec. Okazuje się, że w 2015 roku z polskich lasów pozyskano łącznie 38,5 mln m3 drewna. W tym samym czasie z lasów usytuowanych na terytorium Niemiec pozyskano 56,5 mln m3 drewna. Co za tym idzie - Niemcy już są "drzewną potęgą" pozyskując w ciągu roku o ponad 46 proc. więcej drewna niż Polska.

Istotne są jednak pewne detale. Zgodnie z funkcjonującą u naszego zachodniego sąsiada "Strategią Leśną 2020" roczne pozyskania drewna z niemieckich lasów będzie rosło z roku na rok, a górną granicę ustalono na poziomie 100 mln m3. Co więcej - ostatnio głośno było o wycince prastarego Lasu Hambach. Przypomnijmy: nasi zachodni sąsiedzi w najlepsze wycinają u siebie stary (liczący 12 tys. lat) las pierwotny, bo przeszkadza koncernowi energetycznemu RWE w rozbudowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Sąd administracyjny w Kolonii kilka tygodni temu potwierdził (odrzucając skargę ekologów), że wycinka gigantycznych połaci lasu Hambach może być kontynuowana, bowiem dostęp do wartych miliardy euro pokładów węgla jest w tym przypadku ważniejszy.

       

r e k l a m y


 

Kiedy cała Europa skupiona jest na Polsce z uwagi na rozpętaną aferę w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej, nasi zachodni sąsiedzi dokonują sobie w najlepsze rzezi prastarego lasu, bo przeszkadza im w rozbudowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego oraz zwiększają pułap corocznej wycinki drzew z terenu swojego kraju w celu maksymalizacji zysków przemysłu drzewnego. W tych okolicznościach jeszcze głośniejszy atak Komisji Europejskiej na Warszawę w związku ze sprawą Białowieży jest z pewnością na rękę Berlinowi. Wszak to w cieniu "złych Polaków" będzie można swobodnie robić jeszcze gorsze rzeczy...

 

Źródło: Skąd się bierze drewno? (Lasy.gov.pl)
Źródło: Niemcy: Roczne pozyskanie drewna do 100 mln m3 (LasPolski.pl)
Źródło: German court: Ancient forest can be cleared for coal mine (ABCNews.go.com)
Źródło: Michał Gac (Facebook.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP