niewygodne.info.pl

 

     Nie dostarczą nam Caracali, ale po kasę wyciągają ręce. Francuzi żądają od Polski finansowej rekompensaty!

środa, 3.01.2018 r.

    

 foto: navcent (Flickr.com / cc 2.0) / Foreign and Commonwealth Office (Flickr.com / cc 2.0)

Umowa z francuskim Airbus Helicopters na 50 Caracali była parafowana jeszcze za Siemoniaka. Ostatecznie miała ona wejść w życie dopiero po zawarciu umowy na offset. Do tego jednak nie doszło i cały kontrakt został rozwiązany. Teraz Francuzi chcą "finansowej rekompensaty" za brak kontraktu. Informacja ta jest zaskakująca o tyle, że nadal toczą się negocjacje w/s wielomiliardowego kontraktu na łodzie podwodne, który Francuzi mają szansę wygrać. Nie wykluczone, że teraz łodzie dostarczy nam np. Szwecja, a Francuzi znowu obejdą się smakiem.

 

Przypomnijmy - w kwietniu 2015 r. MON zarządzany przez Tomasza Siemoniaka poinformował, iż z trwającego przetargu na dostawę dla polskiej armii wielozadaniowych śmigłowców zostały wykluczone dwie oferty (na trzy złożone). Wykluczono możliwość zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk (produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Mielec należące do grupy Sikorsky) oraz brytyjsko-włoskich AW149 (również produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Świdnik należące do grupy AgustaWestland). Przesłanki formalne miała spełnić jedynie oferta francuskiego Airbus Helicopters, który produkuje śmigłowce Caracal.

              

r e k l a m y


       

Umowa na zakup Caracali została wstępnie parafowana, ale ostatecznie miała ona wejść w życie po zawarciu umowy na offset (czyli transfer technologii). Do tego jednak nigdy nie doszło. Rząd PiS jasno wskazał Francuzom, że powodzenie realizacji umowy na zakup ultradrogich Caracali (warto odnotować, że malutki Kuwejt w 2016 r. kupił od Francji 30 nowych Caracali po 33 mln euro za sztukę; Polska miała kupić 50 Caracali po ok. 60 mln euro za sztukę) będzie zależało od dobrego porozumienia w sprawie offestu. Niestety, przez 9 miesięcy negocjacji nie udało się tego osiągnąć. Umowa na zakup francuskiego sprzętu została anulowana, a francuskie władze strzeliły początkowo potężnego focha.

Kilka tygodni temu ujawniono, że aż 3/4 Caracali posiadanych przez powietrzne siły zbrojne V Republiki jest obecnie uziemionych. Powód? - Ich ciągłe remonty i naprawy generują zbyt wysokie koszty dla francuskiego MON. Dodatkowo, z malutkiego Kuwejtu również dotarły niepokojące informacje. Okazało się bowiem, że w sprawę zakupu Caracali przez Kuwejt mógł być zamieszany tajemniczy "pośrednik", który - według lokalnych mediów - miał zażądać kilkudziesięciu milionów euro "prowizji" za załatwienie kontraktu. Premier Kuwejtu nakazał prześwietlić sprawę zakupu Caracali przez Narodową Komisję Antykorupcyjną.

       

r e k l a m y


 

Co ciekawe - władze w Paryżu zdążyły już nieco odpuścić z focha, jaki strzeliły po tym, jak umowa na Caracale została anulowana. Powód? Francuskie firmy negocjują bowiem z Polską w/s wielomiliardowego kontraktu na bojowe łodzie podwodne dla polskiej marynarki wojennej. Trzeba przyznać, że przetarg ten Francuzi mają szansę wygrać. Niestety, zachowanie centrali Airbus Helicopters, który nagle zażądał od Polski finansowej rekompensaty za anulowanie kontraktu na Caracale, może nieco pokrzyżować te plany. Nie wykluczone bowiem, że konieczność płacenia za niedostarczone francuskie helikoptery będzie istotną przesłanką, która przesądzi o tym, że to firmy np. ze Szwecji wygrają przetarg na łodzie podwodne.

 

Źródło: Caracali nie mamy, ale i tak za nie zapłacimy (GazetaPrawna.pl)
Źródło: Skandal we francuskiej armii! Aż 75 proc. caracali uziemionych, bo naprawy zbyt drogie (RMF24.pl) 
Źródło: Kuwait orders investigation into Airbus helicopter deal (Reuters.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP