niewygodne.info.pl

 

     Polska została liderem UE w zakresie inwestycji zagranicznych. Takich wyników nie notowano od dekady

piątek, 2.02.2018 r.

    

foto: Bwag/Wikimedia (CC-BY-SA-4.0)

Inwestorzy z zagranicy w 2017 roku zainwestowali w Polsce 12,8 mld euro. Uruchomili 335 bezpośrednich inwestycji, co w tym roku ma się przełożyć na powstanie ponad 86 tys. nowych miejsc pracy. Okazuje się, że to najlepszy wynik w całej UE. Porównując te dane do wyników z lat poprzednich stwierdzić można, że rok 2017 pod względem liczby inwestycji był najlepszym od dekady i drugim w okresie 20-lecia. I pomyśleć, że jeszcze 2 lata temu cała totalna opozycja twierdziła, że Polskę czeka "scenariusz grecki"...

 

Analizy dokonane przez firmę fDI Markets pokazują jednoznacznie, że pod względem liczby inwestycji zagranicznych (335) i miejsc pracy, które mogą stworzyć (86 tys.), Polska została liderem Unii Europejskiej. Z kolei biorąc pod uwagę łączną wartość projektów inwestycyjnych (12,8 mld euro) zajmujemy we Wspólnocie drugie miejsce.

              

r e k l a m y


       

Póki co, najlepszym pod względem inwestycji zagranicznych był rok 2008. Wówczas to inwestorzy ogłosili realizację 387 projektów, o łącznej wartości 23 mld euro i zadeklarowali stworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

Według informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w 2017 roku nastąpiło podwojenie zarówno łącznej wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych (+52 proc. w stosunku do roku 2016) oraz liczby miejsc pracy, jakie mają powstać (+48 proc. w stosunku do roku 2016). 

Najwięcej projektów inwestycyjnych dotyczyło sektorów budowlanego (95), technologii informacyjnych i komunikacyjnych (73) oraz motoryzacji (49).

    

r e k l a m y


 

Nie wykluczone, że rok 2018 pod względem inwestycji zagranicznych będzie jeszcze lepszy. W tym kontekście warto przypomnieć słowa większości członków tzw. "totalnej opozycji", którzy nie dalej jak 2 lata temu wieścili gospodarczy upadek państwa, załamanie budżetu oraz ucieczkę zagranicznych inwestorów tylko dlatego, że władzę na rzecz PiS-u straciła ekipa Platformy Obywatelskiej. No cóż - po raz kolejny nie mieli oni racji. I pewnie dlatego żadna z partii opozycyjnych nie może dziś przekroczyć progu poparcia w wysokości 15-18 proc.

 

Źródło: Inwestorzy zagraniczni docenili Polskę. Mamy najlepszy wynik w UE (businessinsider.com.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP